Makijaż permanentny – co musisz o nim wiedzieć? Sprawdzamy!
Mikropigmentacja, inaczej makijaż permanentny, jest techniką znaną od wieków. Już ponad dwa tysiące lat temu Azjaci poprawiali wygląd swoich brwi i rzęs, wprowadzając pod skórę pigment pochodzenia roślinnego. Choć dziś nie używa się już bambusowych pręcików, jak robili to mieszkańcy Azji, zabieg opiera się na tym samym: umieszczeniu barwnika w odpowiednich warstwach skóry za pomocą igły.
Makijaż permanentny – dla kogo?
Obecnie makijaż permanentny znajduje zastosowanie głównie w medycynie estetycznej i stanowi doskonałe rozwiązanie dla osób, które chcą zaoszczędzić czas podczas codziennej pielęgnacji. Makijaż trwały pomaga optycznie powiększyć usta i dodać im koloru, podkreślić oprawę oka, nadać kształt brwiom czy skorygować niechciane nierówności w ich obrębie.
Czy makijaż permanentny jest bolesnym zabiegiem?
Zabieg wykonywany przez linergistę nie jest bolesny, odbywa się przy znieczuleniu i trwa średnio dwie godziny. Sam proces gojenia trwa niecały tydzień, jednak następujący po nim okres regeneracji naskórka może trwać nawet do pięćdziesięciu dni, w zależności od wieku i rodzaju cery. Makijaż permanentny wymaga również korekty w momencie, gdy naskórek jest już całkowicie zregenerowany.
Mimo długiego oczekiwania na efekt finalny, makijaż permanentny jest popularnym zabiegiem ze względu na swoje liczne zalety – nie rozmazuje się, zapewnia komfort na plaży czy basenie, pozwala zaoszczędzić czas i zaakcentować urodę, dodaje pewności siebie i co najważniejsze – utrzymuje się na skórze nawet do pięciu lat! Trwałość makijażu zależna jest od kilku czynników, między innymi typu cery, wieku, ekspozycji na promienie słoneczne, czy przyjmowanych leków.
Decydując się na makijaż permanentny należy również pamiętać o odpowiedniej higienie i pielęgnacji. Nie powinno się pod żadnym pozorem dotykać obszarów poddanych zabiegowi brudnymi dłońmi. Wskazane jest codzienne przemywanie miejsc preparatem zaleconym przez linergistę oraz stosowanie maści witaminowych. Zarówno miesiąc przed jak i po zabiegu należy unikać opalania na słońcu, solarium, sauny i gorących kąpieli – czynniki zewnętrzne mogą negatywnie wpłynąć na pigmentację barwnika, przez co makijaż straci wyrazistość.